Ładowanie

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest minimalna ilość zdjęć?
Minimalna ilość zdjęć wynosi 10 sztuk. Dotyczy jedynie zleceń jednorazowych.
Czy istnieje możliwość negocjacji ceny?
Jak najbardziej. Oferuję bardzo atrakcyjne ceny dla firm, które deklarują stałą współpracę.
Jaki jest obszar działania?
Fotografuję wnętrza głównie w Krakowie, Gorlicach i Warszawie. Jestem otwarty na współpracę na terenie całego kraju. Proszę o kontakt w tej sprawie.
Jaki jest czas oczekiwania na oddanie zdjęć?
Zdjęcia staram się oddać maksymalnie do 2 dni roboczych (w przypadku małych zleceń). Dla dużych obiektów czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć. Zostaną Państwo poinformowani o tym fakcie.
Kto zajmuje się selekcją zdjęć?
Zwykle klienci zdają się na moją wizję i pozwalają wybrać ostateczne zdjęcia. Na życzenie klienta możemy przeprowadzić selekcję wspólnie po wykonaniu zlecenia. Mogę również przesłać przed obróbką miniaturki do wyboru. Ostateczna ilość wybranych zdjęć decyduje o wysokości wynagrodzenia.
Jaki jest sposób przekazania zdjęć?
Obrobione zdjęcia udostępniam w pliku RAR/ZIP na moim serwerze. Na życzenie mogę założyć hasło na plik.
Czy płacę za wszystkie wykonane zdjęcia?
Nie. Klient płaci tylko za ostatecznie wybrane (obrobione) zdjęcia.
Jak przygotować wnętrza do zdjęć?
Podstawową sprawą jest zadbanie o czystość i porządek. Należy usunąć plamy ze szklanych powierzchni. Proszę pamiętać także o wyprasowaniu pościeli, poszewek i zasłon, ponieważ „prasowanie” nie jest jednym z etapów obróbki zdjęcia. Jeśli fotografujemy wnętrza już zamieszkałe, proszę pochować maksymalną ilość prywatnych przedmiotów.
O jakiej porze będziemy wykonywać zdjęcia? Co z pogodą za oknem?
Zdjęcia wykonuję głównie w okolicach południa. Wiele zależy jednak od tego, w jaki sposób światło wpada do wnętrza. Bazując na doświadczeniu uważam, że wnętrza wyglądają korzystniej przy lekko zachmurzonym niebie. Wówczas światło ładniej rozkłada się w pomieszczeniach.
Na czym polega obróbka zdjęć wnętrz?
Każde zdjęcie wymaga naniesienia kilku poprawek. W pierwszej kolejności niwelowane są ewentualne wady obiektywu. Następnie wyrównywany jest balans bieli oraz jasność i kontrast. W przypadku niektórych fotografii, zachodzi konieczność usunięcia zbędnych elementów i niedoskonałości (np. obicia i pęknięcia na ścianach).
Czy udostępniam zdjęcia w formie plików RAW lub zdjęcia bez obróbki?
Nigdy nie udostępniam oryginalnych plików RAW. Oddaję tylko zdjęcia po obróbce i nie wyrażam zgody na wykorzystywanie zdjęć nieobrobionych. Nie podlega to negocjacji.
Na jakich warunkach mogę wykorzystywać zdjęcia?
Klient ma prawo wykorzystywać zdjęcia do dowolnego użytku w tym komercyjnego (promocja firmy, ulotki, portale bookingowe) przez nieograniczony czas. NIE WOLNO obrabiać zdjęć obrobionych przeze mnie. NIE WOLNO udostępniać zdjęć do użytku osobom trzecim / innym firmom (zwłaszcza jeśli chcą używać ich do własnej reklamy). W takich przypadkach proszę o kontakt. Jako fotograf zachowuję prawo do dalszego wykorzystywania zdjęć, w tym publikacji w swoim portfolio realizacji. Raz jeszcze zaznaczam, że klient nie ma prawa do wykorzystywania zdjęć nieobrobionych.